Historie

TJ Dolní Datyně-Havířov byla založena v roce 1976, kdy bylo k dispozici škvárové fotbalové hřiště (bylo vybudováno před integrací obce k městu Havířovu) a šatny se sociálním zařízením byly ve výstavbě. Vyřizováním formalit souvisejících se založením jednoty byli pověření Jindřich Sojka č. 113 jako předseda zakládané TJ a Jaroslav Fraš, jako trenér fotbalového oddílu.
1974 Bylo dokončeno oplocení okolo fotbalového hřiště a pokračovalo se na stavbě jeho sociálního zařízení. Místní Svaz žen provedl nátěr plotu.
1976 20. srpna postihla obec velká povodeň. Voda zaplavila hřiště, kde bylo skladiště materiálu pro sociální budovu.
1977 – Povodeň dne 2.8. poškodila část omítek ve sklepě sociální budovy na hřišti a část hřiště.
V době, kdy byl předsedou oddílu Ing. Jaroslav Stacha, pořádala TJ každoročně při oslavách 9. května utkání „svobodní – ženatí“ místních hráčů. Bylo s podivem, že na utkání se sešlo tolik hráčů, že bylo nutno přistoupit ke střídání na hřišti, aby se všichni zájemci zahráli. Na výkon hráčů se přišli podívat i rodinní příslušníci, takže to byly hodně navštívené akce, na nichž se místní pobavili. Bylo to také období, kdy sport nebyl zaměřen výlučně na fotbal, TJ tehdy uspořádala například, v budově na Občanské 1, šachový turnaj.
2001 – Bylo započato s přeměnou škvárové plochy hřiště na trávníkovou. Odhad ceny byl cca 400 000,- Kč. Dosavadní vytápění budovy na hřišti elektřinou akumulačními kamny stálo cca 50 000,- Kč ročně, proto bylo přeměněno na lokální vytápění v této době levnějším plynem.

2003 – 12. července bylo slavnostně otevřeno hřiště TJ Dolní Datyně po dokončení položení trávníkového povrchu. Při této příležitosti bylo sehráno utkání místního fotbalového družstva TJ Dolní Datyně proti družstvu TJ Vítkovice sestaveného z hráčů mužstva, které v r. 1986 bylo mistrem ligy Československa.
K této události byl napsán novinový článek:

Trávníkové hřiště v Havířově – Dolních Datyních

Datum 12. července roku 2003 si sportovci místní TJ budou dobře pamatovat. Fotbalistům skončilo období odřených kolen na škváře a také náročná práce na přestavbě hřiště, která byla zakončena položením trávníkového povrchu. Na oslavu této události přijalo pozvání fotbalové družstvo TJ Vítkovice, sestavené z hráčů, kteří v r. 1987 získali mistrovský titul (pánové: Keller, Zápalka, Vlk, Kadlec, Králík a další zvučná jména), aby sehráli zápas s místní jedenáctkou. Pozvaný zástupce magistrátu, náměstek primátorky pro sociální rozvoj PaedDr. Svatopluk Novák byl omluven z účasti na slavnostním otevření hřiště, protože již dříve přislíbil svou účast na jiné akci, která se konala ve stejný termín v přidružené obci Horní Suchá.
Hra bývalých mistrů byla obdivuhodná a bylo požitkem ji sledovat. Přesné přijetí míče a přesné přihrávky. Míč procházel okolo soupeře s takovým propočtem, že jej soupeř nezachytil a přihrávka směřovala přesně ke spoluhráči. Když se ke hráči s míčem nahrnulo více protihráčů, následovala dlouhá přesná přihrávka na druhou stranu hřiště, kde byl vždy spoluhráč připravený ji převzít. Před brankou hráč přesně zakončoval lehkou střelou nebo přehozením brankáře lobem. To vše se dělo v naprostém poklidu a bez spěchu. Přes snaživý výkon hráčů TJ Dolní Datyně a za mohutného povzbuzování jejími fanoušky vybavenými vtipnými transparenty, skončilo utkání výhrou mužstva TJ Vítkovice v poměru 10:1. Jediný gól do sítě soupeře padl z penalty.
Večer pokračovala oslava zábavou s hudbou v sále v přilehlé budově.

Problémem stále zůstává nemožnost provozování jiných sportů mimo fotbalu, tréninkové hřiště pro fotbal a celkové systémové řešení odpovídající 21. století. V roce 2007 byla zpracována studie rozvoje sportovního areálu na ul. Zemědělská.

Místní občanská komise navrhovala, aby studie zahrnovala:

1. Možnost provozování i jiných sportů jak fotbal (odbíjená, tenis, košíková,…)
2. Parkoviště aut a kol
3. Orientační tabule pro cyklisty
4. Vazba na cyklotrasy
5. Zábava dětí (např. když dospělí sportují)
6. Občerstvení (stánek či automat)
7. Sezení u hřiště: sedačky, tribuna,…
8. Využití budovy
9. Venkovní podium pro hudbu a tanec, vystoupení souborů
10. Využití požární nádrže (kluziště, parkoviště, odpočinkový areál,…)
11. Vazby na areál HRAS
12. Přístup k vodě na umytí (sportovci, cyklisté na cestě,…)

Na následném obrázku je návrh řešení dle zpracované studie

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď